Середа, 2014-04-23, 8:21 PM
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Презентації [6]
Розробки уроків [10]
Роздатковий матеріал [10]
Відео [7]
Позакласні заходи [1]
Олімпіади [3]
Творчі роботи [6]
Меню сайту 2
Форма входу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Усього відповідей: 108
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 0
Гостей: 0
Користувачів: 0
Свята
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Новини
Міні-чат
200
Головна » Файли » ФІЗИКА » Презентації

Урок-презентація до уроку "Заломлення світла", 7клас
[ Викачати з сервера (2.77Mb) ] 2011-03-29, 10:06 PM

Урок-презентація до уроку "Заломлення світла", 7клас. 


План-конспект уроку дивіться далі


(7 клас)


Урок-презентація на тему :  

ПОШИРЕННЯ СВІТЛА В РІЗНИХ СЕРЕДОВИЩАХ. ЗАЛОМЛЕННЯ СВІТЛА НА МЕЖІ ДВОХ СЕРЕДОВИЩ


Вчителя фізики Шкварчука Андрія Івановича

 

УРОК-ПРЕЗЕНТАЦІЯ.

ПОШИРЕННЯ СВІТЛА В РІЗНИХ СЕРЕДОВИЩАХ. ЗАЛОМЛЕННЯ СВІТЛА НА МЕЖІ ДВОХ СЕРЕДОВИЩ


Мета уроку: поглибити знання  про особливості поширення світла на межі двох середовищ; сформувати знання про закони відбивання світла; розвивати логічне мислення при поясненні фізичних явищ; показати практичне застосування вивченої теми. 

Тип уроку: комбінований

Обладнання та наочність: досліди з заломленням світла (склянка з рідиною та олівцем, лазер, скляна призма), досліди із відбиванням світла (дзеркало, лазер, міліметрова лінійка, скло, дві свічки), комп’ютер, звукові колонки, мультимедійна дошка, мобільний телефон з підтримкою пульта управління через Bluetooth, презентація уроку.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Привітання. Перевіряємо чи готові клас та учні до уроку (підручники, зошити, щоденники, ручки, олівці на парті).

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Аналіз лабораторної роботи.

Оголошення оцінок за лабораторні роботи. Роздаються картки з тестами окремим учням. Завдання біля дошки виконують троє учнів. Інші відповідають на запитання:

■ Чому ложка, опущена в склянку з водою, здається нам зламаною на межі повітря і води? Що таке оптична густина середовища? Як поводиться світло, переходячи з одного середовища в інше? Про все це ви дізнаєтеся з цього параграфа.

Запитання до класу після повторної демонстрації експерименту зі свічками та дослідами з відбиванням світла: пояснити дані досліди.

ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь

Запитання для фронтального опитування

Що називається світловим променем?

Що відбувається, якщо промінь світла падає на поверхню води або скла?

Учениця виразно читає вступний вірш про оптичне явище 

 

Запитання до учнів. Про яке оптичне явище йдеться в цьому вірші?


ІV. Вивчення нового матеріалу. 

Оголошуємо тему, мету і завдання уроку.

План вивчення нового матеріалу

1. Досліди із заломлення світла

2. Причини заломлення

3. Закони заломлення

4. Пояснення деяких світлових явищ заломленням

5. Повне відбивання


1. Проводимо досліди із заломлення світла   Проведемо такий експеримент. Спрямуємо на поверхню води в широкій посудині вузький пучок світла під деяким кутом до поверхні. Ми помітимо, що в точках падіння промені не тільки відбиваються від поверхні води, а й частково проходять у воду, змінюючи при цьому свій напрямок (демонстрація досліду). Зміну напрямку поширення світла в разі його проходження через межу поділу двох середовищ називають заломленням світла (показ слайдів з фото та відеоматеріалами).


 Першу згадку про заломлення світла можна знайти в працях давньогрецького філософа Арістотеля, який ставив собі питання: чому палиця у воді здається переламаною? А в одному з давньогрецьких трактатів описано такий дослід: «Потрібно стати так, щоб пласке кільце, покладене на дно посудини, сховалося за її краєм. Потім, не змінюючи положення очей, налити в посудину воду. Промінь світла заломиться на поверхні води, і кільце стане видним». 


 2. З’ясовуємо причину заломлення світла.

 То чому ж світло, переходячи з одного середовища в інше, змінює свій напрямок?

Ми вже знаємо, що світло у вакуумі поширюється хоч і з величезною, проте скінченною швидкістю — близько 300 000 км/с. У будь-якому іншому середовищі швидкість світла є меншою, ніж у вакуумі. Наприклад, у воді швидкість світла в 1,33 разу менша, ніж у вакуумі; коли світло переходить із води в алмаз, його швидкість зменшується ще в 1,8 разу; у повітрі швидкість поширення світла у 2,4 разу більша, ніж в алмазі, і лише трохи (~1,0003 разу) менша за швидкість світла у вакуумі. Саме зміна швидкості світла в разі переходу з одного прозорого середовища в інше є причиною заломлення світла.



   

Прийнято говорити про оптичну густину середовища: чим менша швидкість поширення світла в середовищі, тим більшою є оптична густина середовища.

Так, повітря має більшу оптичну густину, ніж вакуум, оскільки в повітрі швидкість світла дещо менша, ніж у вакуумі. Оптична густина води менша, ніж оптична густина алмазу, оскільки швидкість світла у воді більша, ніж в алмазі.

Чим більше відрізняються оптичні густини двох середовищ, тим більше заломлюється світло на межі їх поділу. Іншими словами, чим більше змінюється швидкість світла на межі поділу двох середовищ, тим сильніше воно заломлюється.


3. Установлюємо, що відбувається під час заломлення світла

Розгляньмо явище заломлення світла докладніше. Для цього знову скористаємося оптичною шайбою. Установивши в центрі диска скляний півциліндр, спрямуємо на нього вузький пучок світла. Частина пучка відіб'ється від поверхні півциліндра, а частина пройде крізь неї, змінивши свій напрямок (заломиться).



На схемі праворуч промінь SО задає напрямок падаючого пучка світла, промінь ОК — напрямок відбитого пучка, промінь ОВ — напрямок заломленого пучка; MN — перпендикуляр, поставлений у точці падіння променя SO. Усі зазначені промені лежать в одній площині — у площині поверхні диска.

 Кут, утворений заломленим променем і перпендикуляром до межі поділу двох середовищ, поставленим у точці падіння променя, називається кутом заломлення.

Якщо тепер збільшити кут падіння, то ми побачимо, що збільшиться й кут заломлення. Зменшуючи кут падіння, ми помітимо зменшення кута заломлення (показуємо відео з експериментом).


  

Співвідношення значень кута падіння і кута заломлення у випадку переходу пучка світла з одного середовища в друге залежить від оптичної густини кожного із середовищ. Якщо, наприклад, світло падає з повітря на скло, то кут заломлення завжди буде меншим, ніж кут падіння (у1 < а1, у2 < а2). Якщо ж промінь світла спрямувати зі скла в повітря, то кут заломлення завжди буде більшим, ніж кут падіння (у1 > а1, у2 > а2).

Нагадаємо, що оптична густина скла є більшою від оптичної густини повітря, і сформулюємо закономірності заломлення світла

1. Промінь падаючий, промінь заломлений і перпендикуляр до межі поділу двох середовищ, поставлений у точці падіння променя, лежать в одній площині

2. Існують такі співвідношення між кутом падіння і кутом заломлення:

 а) у разі збільшення кута падіння збільшується й кут заломлення;

 б) якщо промінь світла переходить із середовища з меншою оптичною густиною в середовище з більшою оптичною густиною, то кут заломлення є меншим, ніж кут падіння;

в) якщо промінь світла переходить із середовища з більшою оптичною густиною в середовище з меншою оптичною густиною, то кут заломлення є більшим, ніж кут падіння.

 (Слід зазначити, що в старших класах, після вивчення курсу тригонометрії, ви глибше познайомитесь із заломленням світла і дізнаєтеся про нього на рівні законів.)

   

  

4. Пояснюємо заломленням світла деякі оптичні явища

Коли ми, стоячи на березі водойми, намагаємося на око визначити її глибину, вона завжди здається меншою, ніж є насправді. Це явище пояснюється заломленням світла.

Наслідком заломлення світла в атмосфері Землі є той факт, що ми бачимо Сонце й зорі трохи вище від їхнього реального положення. Заломленням світла можна пояснити ще багато природних явищ: виникнення міражів і веселки та ін.

Явище заломлення світла є основою роботи численних оптичних пристроїв. Із деякими з них ми познайомимось у наступних параграфах, із деякими — в ході подальшого вивчення фізики.

  

    

  ПІДБИВАЄМО ПІДСУМКИ

Світловий пучок, падаючи на межу поділу двох середовищ, які мають різну оптичну густину, поділяється на два пучки. Один із них — відбитий — відбивається від поверхні, підпорядковуючись законам відбивання світла. Другий — заломлений — проходить через межу поділу в друге середовище, змінюючи свій напрямок.

Причина заломлення світла — зміна швидкості світла в разі переходу з одного середовища в інше. Якщо під час переходу світла з одного середовище в інше швидкість світла зменшилася, то говорять, що світло перейшло із середовища з меншою оптичною густиною в середовище з більшою оптичною густиною, і навпаки.

Заломлення світла відбувається за певними законами.


V. Закріплення нових знань і вмінь 

Контрольні запитання 

1. Яке явище ми спостерігаємо, коли світло проходить через межу поділу двох середовищ? 2. Які досліди підтверджують явище заломлення світла на межі поділу двох середовищ? 3. У чому причина заломлення світла? 4. Швидкість світла у воді в 1,3 разу менша, ніж швидкість світла в повітрі. Яке середовище має більшу оптичну густину? 5. Який кут називається кутом заломлення? б. Сформулюйте закономірності заломлення світла.

  

  Вправи

1. Визначте кут падіння променя, якщо заломлений промінь є перпендикулярним до межі поділу двох середовищ.

2. Перенесіть рисунок до зошита. Вважаючи, що середовище 1 має більшу оптичну густину, ніж середовище 2, для кожного випадку схематично побудуйте падаючий або заломлений промінь, позначте кут падіння й кут заломлення. 

3. Пучок світла падає з повітря на поверхню скла (див. рисунок). Перенесіть рисунок до зошита та схематично покажіть подальший хід пучка світла в склі та повітрі.

4. Промінь світла падає з повітря у воду під кутом 60° . Кут між відбитим і заломленим променями становить 80° . Обчисліть кут заломлення променя.

5. Обчисліть швидкість світла в алмазі.

6. Якщо дивитися на предмети крізь тепле повітря, яке піднімається від багаття, то здаватиметься, що предмети коливаються. Чому?

7. У чистому ставку можна бачити риб. Глибина, на якій плаває риба, є меншою, більшою чи дорівнює тій глибині, на якій ви її бачите? Обґрунтуйте свою відповідь за допомогою схематичного рисунка.

Задача. Обчисліть швидкість світла в алмазі. Розв’язок. 

С=300000 км/с                                                v =  

                                                               v = 123966,9 км/с - 

v - ?                                                                     - швидкість світла в алмазі

Відповідь: 123966,9 км/с.

VІ. Підбиття підсумків уроку

Чи сподобався вам цей урок. Що ви дізналися нового з уроку?

VІІ. Домашнє завдання

— Параграф 21 вивчити, 22 – прочитати

— Відповісти на запитання, виконати завдання в кінці параграфа 21

— Експериментальне завдання на ст. 113

Додатково з задачника: Впр. 8.4-8.12 

Експериментальні завдання додатково

1. Покажіть і поясніть кому-небудь зі своїх друзів чи близьких згаданий у параграфі дослід із кільцем, що був описаний в одному з давньогрецьких трактатів (зрозуміло, що замість кільця можна скористатися й іншим предметом).

2. Приготуйте насичений розчин кухонної солі, додаючи сіль у теплу воду доти, доки сіль перестане розчинятися. Дайте розчину відстоятися протягом кількох годин і обережно перелийте його в чисту банку. Опустіть у розчин скляну паличку (кульку). Поясніть, чому занурений предмет практично не видно. 

Додатковий матеріал

Цікаво знати. 

Фізика й техніка в Україні.

 Видатний фізик  Леонід Ісаакович Мандельштам (1879—1944) народився в Могильові.  Незабаром сім'я переїхала до Одеси, де Мандельштам навчався в гімназії.

Згодом він закінчив фізико-математичний факультет Новоросійського університету.

Л. І. Мандельштам вивчав поширення електромагнітних хвиль, перш за все — видимого світла. Він виявив цілий ряд ефектів, деякі нині носять його ім'я (комбінаційне розсіювання світла, ефект Мандельштама—Бриллюена тощо).

Величезною є роль Л. І. Мандельштама в підготуванні нових поколінь фізиків. Він був одним із організаторів Політехнічного інституту в Одесі. Серед його учнів — видатні фізики І. Є. Тамм, М. Д. Папалексі, М. О. Леонтович, Г. С. Ландсберг та інші.




Додаток 1. Тестові завдання до уроку


Прізвище та ім’я учня _____________________                  Клас________

(Обведіть букву з правильною відповіддю)

1(1б). Яким є зображення предмета в плоскому дзеркалі?

а) дійсним б) зменшеним, в) збільшеним, г) уявним.


2(1б).  Якщо світловий  промінь спрямувати на білий аркуш паперу, то буде спостерігатися:

а) повне відбивання, б) розсіяне відбивання, 

в) дзеркальне відбивання, г) відбивання і заломлення.


3(2б).  Непрозоре тіло відкидає одну тінь з чіткими межами за умови, якщо

а) світло йде від яскравого джерела довільного розміру, б) світло йде від будь-якого джерела, в) джерело світла одне і його розміри малі, г) джерело світла одне і його розміри великі.


4(2б). Предмет, що був на відстані 40 см від плоского дзеркала, перемістився далі від нього на 30 см. Якою стала відстань від предмета до зображення? 

а) 40 см, б) 80 см, в) 120 см, г) 140 см.


5(2б). З якою швидкістю людина наближається до свого зображення  у вертикальному  плоскому дзеркалі, якщо вона наближається  до дзеркала зі швидкістю 0,5 м/с.

а) 1 м/с,  б) 1,5 м/с,  в) 2 м/с,  г) 2,5 м/с.


6(2б). Кут між падаючим променем і дзеркальною поверхнею становить 55°. Чому дорівнює кут між пада¬ючим та відбитим променями?  

а) 25°,  б) 50°,  в) 70°,  г) 110°  


7(2б). Промінь світла падає на дзеркало перпендикулярно. На який кут відхилиться відбитий промінь від падаючого, якщо дзеркало повернути на 16 градусів?

а) 16 градусів, б) 26 градусів, в) 32 градуси, г) кут не зміниться.


Після розв’язання поміняйся з однокласником завданнями та перевір

Оцінка однокласника     ____          Оцінка вчителя ________

Додаток 2. Фото з відкритого уроку


 


 



 


 


 


 


Категорія: Презентації | Додав: Andriy | Теги: фізика, Оптика, 7 клас, презентація
Переглядів: 4153 | Завантажень: 615 | Рейтинг: 3.5/4
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email:
Код *:
Пошук
Новини
ДОДАТИ НОВИНУ
Надходження РМК
Методичний портал
«Учительський журнал (профтехосвіта)»
«Методичний портал (професійна освіта)»
«Методичний портал-2 (професійна освіта)»
Відеопрезентація
Презентація
Рейтинг матеріалів
Рейтинг сайтів
Категорії сайтів
Нове на Virtos
Нові надходження
Copyright Virtos © 2014     Розробка та технічна підтримка сайту: Шкварчук А.І.Конструктор сайтів - uCoz