Понеділок, 2018-01-22, 5:44 PM
Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS
Меню
Категорії розділу
Статті МНВК [4]
Каталоги
Форма входу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 183
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Афоризми
Корисні посилання
Міні-чат
200
Свята
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Новини
Головна » Статті » Статті МНВК

Перспективний досвід організації роботи в профільних класах (технологічний напрямок)

Перспективний досвід організації роботи в профільних класах

(технологічний напрямок)

СКАЧАТИ

 

    Зміст

 

1. Вступ

2. МНВК – центр технологічної освіти

3. Матеріально-технічне забезпечення навчальної бази

4. Напрямки профілізації

5. Навчально-виховний процес

6. Формування навчальних груп

7. Допрофільна підготовка

8. Профільна освіта

9. Допрофесійна підготовка

10. Співпраця у галузі вищої освіти

11. Організація підвозу учнів до Новоселицького МНВК за програмою «Шкільний автобус»

 

1. Вступ. Закладами освіти Новоселицького району здійснюються конкретні кроки щодо профілізації старшої школи, які визначені у районній програмі розвитку профільного навчання учнів старшої школи. Базова школа закінчується в 9 класі. В контексті цього зростає роль переходу до ІІІ ступеня освіти учнів (10-11кл). Перед учнем постає важливе життєве завдання - вибір профілю свого подальшого навчання.

Профільна школа повинна максимально забезпечити якість навчання, допомогти учневі зміцнити свою впевненість у власному виборі, отримати основні загальні відомості про вибраний профіль його реалізацію в житті.

В даних умовах великої ваги набувають ті форми навчання в профільній школі, які найбільше відповідають завданням даного профілю.

Звичайно, багато залежить від учителя. Нажаль сьогодні не всі діти обирають профіль за здібностями чи інтересами, а як правило за фаховим рівнем вчителів чи адміністрації школи.

Виникають проблеми, пов'язані з трудовим вихованням. Організація профільного навчання з предметів освітньої галузі "Технології" ускладнюється через те, що

по-перше, не всі школи мають достатню навчально-технічну базу для   виробничого навчання.

по-друге, жодна школа не може забезпечити багатопрофільність підготовки учнів.

по-третє, для кваліфікованого викладання предметів циклу професійної підготовки старшокласникам потрібні спеціалісти різних професій, а хороші спеціалісти не поспішають іти в школу.

по-четверте, цілеспрямована і конкретна робота з професійної орієнтації може проводитися лише тоді, коли вчителі та учні досить широко ознайомлені і мають достатню інформацію щодо різних спеціальностей.

За такої ситуації навчальні заклади ідуть шляхом меншого опору обираючи гуманітарний, правовий економічний напрями профілізації. При цьому учні, які за своїми нахилами та здібностями зорієнтовані на робітничі професії не мають можливості реалізувати свій потенціал, а район недоотримує кваліфікованих робітників.

Частина таких дітей, особливо з сільських районів, з певних причин (відсутність навчальних закладів поблизу місця проживання, нестатки батьків тощо) «лишаються без професійної підготовки. І як результат - поповнюють лави некваліфікованих робітників, що в свою чергу впливає на соціально-економічний стан.

 

2. МНВК – центр технологічної освіти

Новоселицький міжшкільний навчально-виробний комбінат це навчальний заклад системи загальної середньої освіти, який забезпечує потреби старшокласників ЗНЗ району у вирішенні питань упровадження профільного навчання з предметів освітньої галузі «Технології» та забезпеченні потреб учнів у допрофесійній, профільній, професійній підготовці та профорієнтації.

Основні завдання МНВК:

- ознайомлення учнів з трудовим процесом і змістом праці;

- здійснення профорієнтації учнів загальноосвітніх шкіл з метою підготовки їх до вибору майбутньої професії;

- допрофесійна та професійна підготовка учнів.

Комбінат є центром трудової підготовки учнів загальноосвітніх шкіл.

Головною метою  Новоселицького МНВК є формування психофізіологічних якостей творчої особистості з ранньою  професійною орієнтацією, розвиток творчих рис, характеру, інтелекту, науково-технічного світогляду, свідомого вибору майбутнього життєвого шляху, творчої самосвідомості.

Саме це визначає науково-методичну проблему «Профільне навчання в МНВК як засіб диференціації та індивідуалізації роботи за державними програмами», над якою продовжує свою роботу педагогічний колектив закладу в 2011-2012 н.р.

Предметом постійної роботи педагогічного колективу МНВК є профільне навчання, яке починаючи  з 2007 року, знаходиться у фокусі уваги засідань Педагогічних Рад.

Наданий час педагогічний колектив МНВК готовий до реалізації профільного навчання в старшій школі – найбільш повного задоволення освітніх потреб особистості.

Реалізація програми запровадження профільного навчання МНВК базується на засадах:

- якісний склад педагогічного колективу;

- Співпраця МНВК з ЗНЗ Новоселицького району (див. додаток);

- допрофільна підготовка учнів 8-9 класів;

- цілеспрямоване формування на профілях контингенту учнів.

Саме такі завдання ставить перед собою МНВК – заклад, що забезпечує потреби учнів у допрофесійній, професійній та профорієнтаційній підготовці з технологічного напрямку навчання.

 

3. Матеріально-технічне забезпечення навчальної бази

Однак скільки б уваги не приділялось удосконаленню педагогічного процесу, роботі з кадрами, без поліпшення матеріально-технічної бази навчальних майстерень та кабінетів, надання якісної освіти просто неможливо.              

Районним відділом освіти та адміністрацією МНВК приділяється велика увага зміцненню матеріально-технічної бази комбінату.

Так лише за 2007-2009 рр. було придбано комп’ютерну техніку (комплект  10+1) , ПК – 3 од., навчальні дошки, учнівські стільці, столи і т.п.

В лютому 2011р. батьківським комітетом придбано автотранспортний засіб марки ВАЗ-21074 для практичного водіння, підготовки водіїв АТЗ кат. «В»

 

Технологічний напрям

Професійна підготовка        

- Водій категорії «С1» - 263 уч.

- Водій категорії «В» - 30 уч.

- Швачка ( 2 розряд ) – 96 уч.

- Нянька – 16 уч. 

Допрофесійна підготовка

- комп’ютерна інженерія – 106 уч.

 

За цими напрямками в стінах МНВК 2011-2012 навчальному році в 32 профільних групах навчається 501 учень  10-11класів з 9 шкіл району:

- Новоселицька ЗОШ №3 ;

- Новоселицький районний ліцей;

- Зеленогайська ЗОШ;

- Динівецький НВК;

- Черленівська ЗОШ;

- Малинівська ЗОШ;

- Довжоцька ЗОШ;

- Маршинецький НВК

- Подвірнянська ЗОШ,

які отримують відповідну кваліфікацію з технологічного профілю.

Допрофесійне  та професійне навчання проводиться згідно програм, затверджених Міністерством освіти і науки України.

На професійну підготовку, як правило, виділено години, передбачені навчальними планами з предмета технології  школах ІІІ-го ступеню, а також використовуються години, виділені на факультативні заняття. 

 

4. Навчально-виховний процес

У своїй діяльності комбінат керується Конституцією України; законами України "Про освіту”, "Про професійно-технічну освіту”, "Про охорону праці”, "Про дорожній рух”, положеннями „Про міжшкільний навчально-виробничий комбінат”, "Про професійно-технічний навчальний заклад”, "Про професійну орієнтацію молоді, що навчається", концепціями "Профільного навчання у старшій школі", іншими державними нормативно-правовими актами з питань професійно-технічної освіти.

Новоселицький МНВК свою діяльність здійснює згідно зі Статутом, затвердженим районним відділом освіти та зареєстрованим в Новоселицькій районній державній адміністрації від 25 січня 2007 року та перереєстрованим в новій редакції від 10 листопада 2009 року.

Навчання в комбінаті дає змогу випускникам шкіл отримати разом з атестатом про загальну середню освіту одну з робітничих професій. За роки діяльності комбінату близько 1120 випускників пройшли курс навчання, здали кваліфікаційні іспити і отримали свідоцтва про присвоєння кваліфікації.

У МНВК створені умови для успішного оволодіння обраними професіями. Для всіх професій є в наявності необхідна нормативно-правова документація, майстерні і кабінети мають належну матеріально-технічну та методичну базу.

Для успішної організації професійної підготовки комбінат має матеріальну базу: добре обладнані кабінети з охорони праці, правил дорожнього руху, автосправи, кабінет інформаційно-комунікаційних технологій, швейну майстерню, лабораторії та інші учбові приміщення. Наявний майданчик для маневрової їзди  на автомобілях. Автотранспортний парк комбінату налічує 9 учбових автомобілів для практичного навчання майбутніх водіїв транспортних засобів категорії «В», «С».

Висококваліфіковані педагогічні працівники та майстри виробничого навчання, ефективно здійснюючи індивідуальний підхід до учасників навчально-виховного процесу, створюють оптимальні умови для теоретичного навчання, лабораторно-практичних занять, навчання за індивідуальними програмами.

Зміст і терміни навчання у міжшкільному навчально-виробничому комбінаті визначені робочими навчальними планами і програмами. Навчально-виховний процес здійснюється у відповідності з навчальними планами і розкладом занять. Головна увага при розробці робочих навчальних планів приділяється вивченню сучасних прогресивних технологій, передових методів праці, зв’язку теорії з практикою. Всі професії забезпечені паспортами комплексно-методичного забезпечення, необхідною інструктивно-технологічною документацією, підручниками, навчальною літературою.

Оформлення навчальних приміщень, дидактичних матеріалів, наочності  здійснюється українською мовою. Діловодство та спілкування – україномовне.

До МНВК організований безперебійний та безоплатний підвіз учнів старших класів 9-ти ЗНЗ району.

 

5. Формування навчальних груп

Зарахування на навчання учнів, слухачів здійснюється у відповідності до „Правил прийому на навчання до Новоселицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату”.

Формування навчальних груп з числа учнів загальноосвітніх шкіл за професіями проводиться на основі анкетування, тестування та заяв учнів і їх батьків, враховуючи бажання учнів.

Склад навчальних груп визначається наказом директора комбінату, в якому вказуються: професія, номер і склад навчальної групи. Реєстрація учнів в комбінаті здійснюється в „Поіменній книзі обліку основного складу учнів”. Комплектування груп закінчується 1 жовтня. 

Учні шкіл навчаються в комбінаті протягом двох  років. В кінці 11-го  класу учні, які успішно виконали навчальні плани і програми, виявили бажання отримати професійно-технічну освіту, допускаються до здачі кваліфікаційних екзаменів, за результатами яких отримують посвідчення водія чи свідоцтво про присвоєння певної професії, розряду. За час навчання в комбінаті відрахування  учнів незначне. Причини відрахування – вибуття учнів із загальноосвітньої школи або перехід в іншу школу, яка не є базовою школою комбінату.

Постійно модернізуючись та налаштовуючись на потреби сучасних учнів, МНВК відіграє важливу роль у організації якісного профільного навчання в районі.

 

6. Допрофільна підготовка

Новоселицький МНВК, керуючись Концепцією профільного навчання в старшій школі,  пропонує учням 8-х – 9-х класів загальноосвітніх навчальних закладів району модель допрофільного навчання, що базується на м’якій диференціації спецкурсів за вибором та факультативів. В основі такої моделі система модулів і відповідних їм спецкурсів: «Людина і світ професії».

Допрофільна підготовка виявляє схильність учнів до тих чи інших видів професійної діяльності, допомагає  у виборі напрямку профільного навчання у старшій школі,

Оскільки в описаній вище моделі допрофільної підготовки закладений час передпрофільного вибору, то учні мають можливість змінювати один напрямок на інший або поєднувати їх між собою, в пошуках того, що відповідає нахилам, інтересам і природнім професійним здібностям.

Така організація допрофільного навчання дає учням необхідні знання і досвід та є першою сходинкою до подальшого усвідомленого, обґрунтованого вибору профілю навчання і пов’язаної з ним професійної діяльності.

 

7. Профільна освіта

На базі Новоселицького міжшкільного навчально-виробничого комбінату створюються міжшкільні технологічні профільні групи. Адже профільна освіта покликана допомогти школі подолати деяку її відокремленість від суспільства шляхом консолідації ресурсів та зусиль МНВК, який може забезпечити потреби у профільному навчанні, практично, за всіма напрямками профілізації та пропонує свою базу для організації якісного профільного навчання учнів ЗНЗ району.

Старшокласники залишаються учнями ЗНЗ, але мають можливість більш змістовно й організовано вивчати спецкурси, які забезпечують профільну, допрофесійну, професійну підготовку та дієву і якісну професійну орієнтацію.

Модель профільного навчання за участю МНВК будується на основі комплексу суспільних дій навчальних закладів – шкіл району та МНВК. Спецкурси за вибором та факультативи, що пропонує МНВК, поглиблюють та розширюють зміст шкільних профільних предметів, дають можливість застосувати знання у різних сферах професійної діяльності, що у свою чергу сприяє розвиткові нахилів учнів, їхньому свідомому професійному самовизначенню.

 

8. Допрофесійна підготовка

Для учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів району пропонується спецкурс «Побудова кар’єри» .

Допрофесійна підготовка в МНВК має на меті:

- Ознайомити школярів із професійно графічною інформацією.

- Виявити індивідуальні професійно значущі якості особистості учнів.

- Сформувати навички правильного вибору професії, чітку мотивацію та реалістичні цілі.

- Допомогти виробити особистий план  професійного становлення для кожного учня.

- Ознайомити з особливостями здобуття різних професій, можливостями професійного зростання.

- Організувати учням професійні проби під час виробничої практики або в умовах імітаційної навчальної фірми.

- Виробити вміння аналізувати себе з метою самовдосконалення, аналізувати власну соціально-економічну позицію, бути готовими швидко змінити вид професійної діяльності при виникненні потреби.

- Вироблення в учнів уміння орієнтуватись у світі професій, класифікувати професії за змістом і характером праці, умовами, метою та предметом праці.

- Ознайомлення з професіограмами, психограмами основних професій. Складання та розшифровки формули і професіокарти бажаної професії.

- Вивчення впливу індивідуальних особливостей особистості на її професійну діяльність. Порівняння власних психофізіологічних властивостей та можливостей з вимогами до бажаної професії.

В ході профконсультування школярам пропонується пройти курс соціального загартування в умовах жорсткої конкуренції. Профорієнтаційний курс «Побудова кар’єри» присвячений питанням працевлаштування в умовах високої конкуренції, соціальному самозахисту, конкретним заходам з оволодіння майбутньою професією. Учні ознайомлюються з правилами ефективної співбесіди (анкет, заяв, резюме). Проходять тренінги «Чи вмію я презентувати себе на ринку праці?», «Чому на цю роботу повинні взяти саме мене?» та інші.

 

9. Організація підвозу учнів до Новоселицького МНВК за програмою «Шкільний автобус»

  Однією із складових частин забезпечення доступності до якісної освіти є безкоштовне підвезення учнів до місць навчання і додому.

Законами України „Про місцеве самоврядування в Україні" ст. 32, „Про освіту" ст. 14, „Про загальну середню освіту" ст. 21, передбачено забезпечення у сільській місцевості регулярного безоплатного підвезення до місця навчання і додому дітей дошкільного віку, учнів та педагогічних працівників.

 

Керуючись вищевказаним, а також на виконання програми "Шкільний автобус" Новоселицький МНВК  забезпечує безперебійне  підвезення учнів до загальноосвітніх шкіл і на навчання в МНВК. У районі     250 учнів сільської місцевості,  раз на тиждень підвозяться до Новоселицького МНВК.

 У Новоселицькому міжшкільному навчально-виробничому комбінаті реалізовані наступні заходи:

- Організоване безоплатне перевезення груп учнів, педагогічних працівників на навчання і виховні заходи у відповідності до Державної програми „Шкільний автобус".

- Щоденно перед виїздом проводиться медогляд водіїв, ведеться відповідна документація.

- Щорічно водії проходять посилений медичний огляд в Новоселицькій ЦРЛ.

- Із водіями та супроводжуючими проводяться інструктажі по безпечному перевезенню учнів, ведеться журнал обліку інструктажів.

- Усі водії, задіяні до перевезень дітей, мають відповідні категорії та досвід роботи на автобусах.

- Складено графіки та проводиться технічне обслуговування АТЗ.

- Щоквартально автобуси проходять технічний огляд в ДАІ.

- Розроблені та здійснюються заходи із запобігання ДТП.

 

Категорія: Статті МНВК | Додав: Andriy (2012-03-13)
Переглядів: 1650 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Новини
ДОДАТИ НОВИНУ
Нові надходження
Блог
Форум
Районний МК
Презентація МНВК
Методичний блок
«Учительський журнал (профтехосвіта)»
«Методичний портал (професійна освіта)»
«Методичний портал-2 (професійна освіта)»
«Навчально-методичні матеріали Новоселицького МНВК»
Відеопрезентація
Публічний блок

Закон України "Про доступ до публічної інформації"

Публічні документи

Порядок оскарження

Перелік відомостей, що становить службову інформацію

Рейтинг матеріалів
Рейтинг сайтів
Категорії сайтів
Copyright Virtos © 2018     Розробка та технічна підтримка сайту: Шкварчук А.І. Молдован О.Є.Конструктор сайтів - uCoz